Вперше до дитсадка

Не за горами початок нового навчального року. Чимало малюків уперше переступлять поріг дитсадка. Великими допитливими очима будуть вони споглядати усе навколо. Найчастіше дошкільнята не розуміють, як інтерпретувати ці картинки. Їхня невизначеність виливається у капризи, хвороби. Загартовані педагоги зціплюють зуби, а замучені батьки винувато оглядаються по сторонах.

— У якому віці краще віддавати дитину в дитячий садок?

— Психологи рекомендують відводити дитину в садочок після 3-х років. Такі міркування пов'язані з фізіологічною зрілістю дитини. Саме в цьому віці діти починають більш-менш осмислено поводитися з їжею, горщиком. У цьому віці також спостерігається подовження так званої психологічної пуповини, виникає зацікавленість у своїх однолітках та зароджується бажання співпрацювати.

— Психологічна пуповина — це дистанція між батьками та дітьми?

Так, і вона має подовжуватись. Три роки — це якраз початок періоду сепарації, яка повинна відбуватися між мамою та дитиною. Коли батьки занадто довго тримають дитину біля себе, у майбутньому їй буде значно важче стати самостійною. У деяких людей цей процес затягується, або може й узагалі не відбутися. Часом хлопчики й дівчатка прив'язані до своїх батьків і в 30,і в 40 років.

— Чи правда, що на емоційному рівні дитина більше підготовлена до дитсадка, ніж мама?

— Так, проблема № і — це адаптація батьків. Вони дуже часто хвилюються і передають свою тривогу дитині.<\p> От уявіть, мама вперше віддає дитину в садочок. Ми як дорослі люди розуміємо, що таке садочок, більш-менш уявляємо, як працює ця структура. Для дитини це — абстракція. Це як для дорослої людини згадати дуже складний термін і сказати, що завтра ти підеш туди. От, наприклад, завтра ти підеш до протоплазми (сміється). Це викликає хаос у нашій голові: «А що то є? А що зі мною там будуть робити?» Отож, перш ніж сказати дитині, що вона йде в дитсадок, треба пояснити їй, для чого він створений. Украй важливо слідкувати за подачею першої інформації, адже це вкрай важливий момент.

— Як ви радите батькам говорити з дитиною про дитячий садочок?

— Є два типи батьків. Одні говорять: «От тобі садочок. Там є режим. Ти будеш згідно з режимом спати, їсти, ходити на прогулянку, відвідувати заняття». Тобто ми одразу поміщаємо малюка в якісь рамки. У дитини одразу виникає цілком зрозумілий супротив: «А якщо я не захочу?». Садочок слід окреслювати як дружній простір. Це складніше, адже більшість мам до цього моменту вже встигли начитатися заміток про різні інциденти у ДНЗ, проникнутись істерією деяких матусь на форумах. Побутує загальний суспільний меседж, що садочок — це щось небезпечне. І, відповідно, мама, якщо і хоче дитині донести щось добре про садочок, все одно подає це з позиції: «У садочку все буде добре, але якщо тебе будуть бити — дай здачі». І дитина йде в цей простір з думкою про те, що її там битимуть, і вона повинна бути готовою дати здачі. Тому перш ніж нав'язувати малюку певну думку, потрібно прийняти її самим.

— Коли необхідно «словесно» готувати дитину до садочка?

— За кілька місяців до першого візиту. Для цього кожну ситуацію, що виникає вдома, на вулиці слід використовувати як навчально-ілюстративну. Слід переконати дитину, що садочок — це таке місце, де все зроблено для зручності та комфорту дітей.

Наприклад:

1. Звичайна прогулянка на вулиці. Дитина замастила руки.

— Ой, поглянь, а нам нема, де помити ручки! А в садочку є спеціальні раковини, де це завжди можна зробити.

2. Мама займається своїми справами. Дитина їй надокуча, просить погуляти, погратися з нею.<\p> — Бачиш, я зараз зайнята і не можу приділити тобі стільки часу. А садочок — це таке місце, де люди завжди мають час, щоб погратися з тобою. Щоразу потрібно наголошувати, що у садочку буде спеціальна шафка, ліжечко, створені лише для тебе. Одним словом, потрібно зробити так, щоб дитина йшла в садочок не із пересторогою, а з бажанням. Мовляв, там буде щось класне, і я цього теж хочу.